Głównej zawartości

Projekt socjalny pod nazwą "Działania aktywizacyjne Seniorów w dobie COVID-19" ma na celu podtrzymywanie więzi i relacji zawiązanych podczas wspólnych działań grupy nieformalnej „Seniorzy z Zameczku“ poprzez ich aktywizację.

Działanie jest następstwem ogłoszonego od dnia 20 marca 2020 r. stanu epidemii w Polsce. Wymusza on na wszystkich mieszkańcach kraju – szczególnie grupie osób 60+ - zachowywanie szczególnych środków ostrożności w życiu codziennym. Na ulicach mieszkańcy stosować mają dystans społeczny, nosić maseczki ochronne oraz zmuszeni są do odkażania rąk celem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Wszelkie te wprowadzone obostrzenia mają swoje konsekwencje w sferze prywatnej, jak i służbowej.

Nowy rok – nowe działania.

Seniorzy wchodzący w skład grupy nieformalnej działającej przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach rozpoczynają pracę nad nowym spektaklem. Tym razem na deskach rybnickiego teatru w marcu br. zaprezentują autorskie przedstawienie pod nazwą "Starość (nie) radość".

Szczegóły objęte są tajemnicą, ale możemy zdradzić, że premiera w marcu podczas IV Rybnickich Dni Teatralnych Seniorów !!!

Zima w pełni, ale "Seniorzy z Zameczku" nie piją ciepłej herbaty pod kocem, a ruszają na podbój Wisły. Aby podziwiać uroki zimy i jej malownicze obrazy Grupa nieformalna udała się 65 km od Czerwionki-Leszczyn, gdzie aktywnie spędziła czas.

Przejazd zaprzęgiem konnym po ośnieżonej drodze w nocnej scenerii zakończył się wspólną biesiadą przy góralskiej muzyce. Nie obyło się bez śpiewów i tańców.

Wyjazd był organizowany w ramach projektu socjalnego "Z kopyta kulig rwie" realizowanego przez Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

To tytuł kolejnego projektu socjalnego realizowanego przez Zespół ds. Organizowania Społeczności Lokalnej i grupę nieformalną "Seniorzy z Zameczku".

Święto Makówek już na stałe zagościło w kalendarzu imprez Naszych Seniorów. Grupa 60+ nie wyobraża sobie nieobecności na corocznym wydarzeniu. Także i tym razem rękodzieła wykonane przez osoby starsze cieszyły się uznaniem i zagościły jako dekoracje w niejednym domu w te święta. Możemy powiedzieć, że rok 2019 kończymy wielkim sukcesem.

Projekt socjalny "Wigilia dla Emeryta - smutek z twarzy znika" powstał z myślą o poszerzeniu integracji członków grupy nieformalnej "Seniorzy z Zameczku" oraz szerzeniu tradycji kolędowania i uświadomieniu konieczności systematycznego jej wspierania.

W tym celu zorganizowano spotkanie wigilijne, którego organizatorami byli przedstawiciele Klubu Seniora przy współpracy z pracownikami Zespołu ds. Organizowania Społeczności Lokalnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

Całe przedsięwzięcie spotkało się z dużym uznaniem, zarówno ze strony zaproszonych gości, jak i samych seniorów. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy odśpiewywali kolędy oraz dzielili się opłatkiem. Jest to już kolejna wspólna Wigilijka grupy zaprzyjaźnionych emerytów.